Yükleniyor

Sonat Sözer Kimdir?

1994 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt Bölümüne girerek Prof. Dr. Cahit Koparal’ın öğrencisi oldu.

Yrd. Doç Çiler Akıncı’nın öğrencisi olarak sürdürdü. 1997 yılında konservatuvarın lise bölümünü bitirdikten sonra Paris kentine giderek Ecole Nationale de Musique “Conservatoire Marcel Dupré”deki François Veilhan’ın supérieur sınıfına kabul edildi.

1999 yılında supérieur bölümünden birincilik ödülü (medaille d’or) alarak perfectionnement bölümüne devam etmeye hak kazandı. 2001 yılında perfectionnement bölümünden en iyi derece (mention trés bien) ile mezun oldu. Daha sonra Conservatoire National Région de Saint Maur’da Philippe Lesgourgues ile çalışmalarını sürdürdü. Dünyaca ünlü solist James Galway’in master sınıfına katıldı.

Ayrıca, Bülent Evcil ve Rafaele Trevisani ile atölye çalışmaları yaptı. Sanatçı 2005-2008 konser sezonları içerisinde İstanbul Crr senfoni orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasında çalışmıştır.

Aktif olarak solistlik kariyerini de sürdüren sanatçı Türkiye’nin önde gelen senfoni orkestraları ile solist olarak sahne almış, önemli konser salonlarında resitaller, yurtiçi ve yurt dışında oda müziği konserleri vermiştir.

2008 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrasına girmeye hak kazanan Sözer, halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrasında flüt grup şef yardımcılığı görevini sürdürmekte ve D.E.Ü Devlet Konservatuvarında flüt dersleri vermektedir.